Partio on maailman paras harrastus!

Partion paikallisyhdistystä kutsutaan lippukunnaksi. Lippukuntia on yksi tai useampi kussakin kaupunginosassa. Pääset helpoimmin tutustumaan partiotoimintaan, kun otat yhteyttä lähilippukuntaasi.

Sudenpentu, seikkailija, samoaja? Eri-ikäiset lapset ja nuoret toimivat eri partioryhmissä. Lisätietoa ikäkausista löydät sivulta Tätä on partio.

Alla olevasta kartasta löydät pääkaupunkiseudun lippukunnat toiminta-alueineen. Klikkaamalla lippukunnan nimeä pääset vierailemaan lippukunnan nettisivuilla ja liittymislinkistä voit jättää jäsenhakemuksen kyseiseen paikallisyhdistykseen.

Hae postinumerolla:

Aviapartio ry

Yhteislippukunta

Käräjäkuja 1

Jäsenhakemus »

Erämetsot ry

Yhteislippukunta

Simonkyläntie 11

Simonkylä

Jäsenhakemus »

Jokihiset ry

Yhteislippukunta

Valkoisenlähteentie 51

Jäsenhakemus »

Kaivokselan Delfiinit ry

Yhteislippukunta

Kaivosvoudintie 4

Jäsenhakemus »

Kartanopartio ry

Yhteislippukunta

Katriinankuja

Jäsenhakemus »

Kehäpartio ry

Nissaksentie 9

Hakunila

Jäsenhakemus »

Korson Honkapartio ry

Yhteislippukunta

Merikotkantie 4

Jäsenhakemus »

Koskenhaltiat ry

Yhteislippukunta

Raikukuja 4

Jäsenhakemus »

Koskenhaltiat ry

Yhteislippukunta

Koivikkorinne 6

Jäsenhakemus »

Myyrpartio ry

Yhteislippukunta

Löydöstie 4

Jäsenhakemus »

Pyhän Laurin Ritarit ry

Yhteislippukunta

Pappilankuja 7

Partiokolo on punainen talo, jää hautausmaan parkkipaikkojen viereiseen kulmaukseen.

Jäsenhakemus »

Rekolan Metsäsiskot ry

Tyttölippukunta

Kustaantie 49

Rekola

Jäsenhakemus »

Rekolan Metsäveikot ry

Poikalippukunta

Kustaantie 49

Rekola Joulupukkipalvelu, varaukset 1.12 alkaen Riikka Oinonen p. 044-525 8225

Jäsenhakemus »

Sotungin Tuliketut ry

Yhteislippukunta

Hakunilantie 48

Jäsenhakemus »

Tikkurilan Siniset ry

Yhteislippukunta

Ohratie 10c

Jäsenhakemus »

Timanttipartio ry

Yhteislippukunta

Laavatie 2

Jäsenhakemus »

Vantaan Jokiversot

Leinikkitie 36

Tikkurila

Jäsenhakemus »

Vantaan Jokiversot

Talkootie 21

Poikaseikkailijat

Jäsenhakemus »

Vantaan Metsänkävijät ry

Yhteislippukunta

Koivikkorinne 6

Jäsenhakemus »

Vantaan Metsänkävijät ry

Yhteislippukunta

Kivivuorentie 10 A

Jäsenhakemus »

Vantaan Metsänkävijät ry

Yhteislippukunta

Lehtikummuntie 2

Jäsenhakemus »

Aviapartio ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Emut
Ent. Sinitiaiset ja Haahkat tytöt, hetken aikaa nimellä Helmipöllöt. Luotsi: Riikka
Tarpojat (12-14 v)
Ke
klo 19:00-20.30
Viikoittain
Hippiäiset
Ryhmä siirtyi tarpojiksi tammikuussa 2018, tytöt jäivä Hippiäisiksi, pojat Liejukanoiksi. Ryhmän vartionjohtajia toivat Sara ja Suvi.
Tarpojat (12-14 v)
Ti
klo 18:30-20:00
Viikoittain
Kivitaskut
Kivistaskut siirtyivät tarpojiksi elokuussa 2018, ryhmän vartionjohtajina toimivat Emmi ja Silja.
Tarpojat (12-14 v)
Ti
klo 17:00-18:30
Viikoittain
Kottaraiset
Tarpojat (12-14 v)
To
klo 19:00-20:30
Viikoittain
Liejukanat
Ryhmä siirtyi tarpojiksi tammikuussa 2018. Ent. Hippiäisten ja Pohjantikkojen pojat.
Tarpojat (12-14 v)
Ti
klo 18.30-20.00
Viikoittain
Viiksitimalit
2002-2003 syntyneet pojat
Tarpojat (12-14 v)
Ma
klo 18.30-20.00
Viikoittain
Mustarastaat
Syksyllä 2017 aloittava v. 2010 syntyneet sudenpennut.
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 17.30-19.00
Viikoittain
Sinisorsat
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 17:30-19:00
Viikoittain
Punatulkut
Seikkailijat (10-11 v)
Ke
klo 17:30-19:00
Viikoittain
Pääskyt
Uusi 2008 syntyneiden sudenpentulauma, joka aloittaa 18.1.2016. Siirtyy seikkalijoiksi syksyllä 2018.
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 17:30-19:00
Viikoittain
Tunturipöllöt
Samoajaryhmä, lippukunnan vanhin ryhmä. Entinen Lirot, uusi nimi.
Samoajat (15-17 v)
To
klo 19.00-20.00
Viikoittain

Erämetsot ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
2004-2006 tytöt
Tarpojat (12-14 v)
Ma
klo 17.30-19.00
Viikoittain
2006-2007 pojat
Tarpojat (12-14 v)
Ma
klo 19.00-20.30
Viikoittain
2009-2010 tytöt ja pojat
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 18.00-19.00
Viikoittain
2009-2010 tytöt ja pojat
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 18.00-19.00
Viikoittain
2006-2007 pojat
Seikkailijat (10-11 v)
To
klo 18.00-19.30
Viikoittain
2008 pojat
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 18-19.30
Viikoittain
2007-2008 tytöt
Seikkailijat (10-11 v)
Ma
klo 17.30-19.00
Viikoittain
Kaikki johtajaikäiset, eli 14/15v+
Aikuiset
Samoajat (15-17 v)
Vaeltajat (18-22 v)

Jokihiset ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Portugalinsotalaiva
Tarpojat (12-14 v)
Samoajat (15-17 v)
Ti
klo 18:30-20:00
Viikoittain
Saukonpennut
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 17:30-19:00
Viikoittain
Tiikerihylkeet
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 17.30-19.00
Viikoittain
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 18:30-20:00
Viikoittain
Hait
Seikkailija joukkue on v. 2007 syntyneille.
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 17:30-19:00
Viikoittain

Kaivokselan Delfiinit ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Lohikäärmeet (tarpojat)
Tarpojat (12-14 v)
To
klo 19:00-20:30
Viikoittain
Sudenpentulauma Ilvekset
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 17:45-19:00
Viikoittain
Sudenpentulauma Kyyhkyset
Sudenpennut (7-9 v)
Ke
klo 18:00-19:30
Viikoittain
Seikkailijapojat
Seikkailijat (10-11 v)
Ma
klo 18:45-20:00
Viikoittain
Seikkailijaryhmä Rauskut (tytöt)
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 18:45-20
Viikoittain

Kartanopartio ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Metsänvartijat
Tarpojat (12-14 v)
To
klo 18.30-20.00
Viikoittain
Villit sudet
Tarpojat (12-14 v)
Ti
klo 19.00-20.15
Viikoittain
Kauhu Kakarat
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 17.00-18.00
Metsän ketut
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 17.30-18.45
Viikoittain
Pikkutiikerit
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 18.00-19.00
Viikoittain
Susiarmeija
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 18.00-19.00
Hymyilevät lohet
Seikkailijat (10-11 v)
To
klo 17.30-19.00
Viikoittain

Kehäpartio ry

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Tarpojat
Tarpojat (12-14 v)
Ma
klo 20-21
Lauma
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 18:00-19:00
Viikoittain
Seikkailijat
Seikkailijat (10-11 v)
Ma
klo 19:00-20:00
Viikoittain

Korson Honkapartio ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Itiootit
Tarpojat (12-14 v)
Ke
klo 18:00-19:00
Viikoittain
Mursut
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 18.00-19.00
Viikoittain
Susilauma
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 18.00-19.00
Liekkiperunat
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 19.00-20.00
Viikoittain
Maastoperunat
Seikkailijat (10-11 v)
Ke
klo 18.00-19.00
Ninjadonitsit
Seikkailijat (10-11 v)
To
klo 19.00-20.00
Viikoittain
Jesarit
Samoajat (15-17 v)
Ke
klo 19:00-20:00
Viikoittain
Neliapilat
Samoajat (15-17 v)
Ke
klo 19:00-20:00
Viikoittain

Koskenhaltiat ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Meritähti
Tarpojat (12-14 v)
To
klo 19:00-20:30
Viikoittain
Lentokalat
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 18.00-19.00
Viikoittain
2008-2009 syntyneiden tyttöjen ja poikien ryhmä
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 17:45-18:45
Viikoittain
Saukot
Ryhmässä 2010-2011 syntyneitä sudenpentuja
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 17:00-18:00
Viikoittain
Delfiini
Ryhmässä ei ole tilaa.
Seikkailijat (10-11 v)
Ke
klo 19:00-20:00
Viikoittain
Kissakala
Seikkailijat (10-11 v)
Ke
klo 18:00-19:00
Viikoittain
Vesanokkaeläin
Samoajat (15-17 v)

Myyrpartio ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Naali
Tarpojat (12-14 v)
Ke
klo 18.00-19.30
Viikoittain
Siilit
Sekalauma
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 18.00-19.00
Viikoittain
Termiitit
Sekalauma
Sudenpennut (7-9 v)
Ke
klo 18.00-19.00
Viikoittain
Majava
1. ja 2. vuoden seikkailijat
Seikkailijat (10-11 v)
To
klo 18.30-20.00
Viikoittain
Susi
2. ja 3. vuoden seikkailijat
Seikkailijat (10-11 v)
To
klo 18.30-20.00
Viikoittain

Rekolan Metsäsiskot ry

Tyttölippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat

Rekolan Metsäveikot ry

Poikalippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat

Sotungin Tuliketut ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
OPHP
Tarpojat (12-14 v)
Ke
klo 18:30-19:30
Viikoittain
Virtahepo Pringlesit
Tarpojat (12-14 v)
Ma
klo 17:30-19:00
Viikoittain
Hiutaleet
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 17.00-18.30
Viikoittain
Ilvekset
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 17:00-18:30
Viikoittain
PartioPandat
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 18.00-19.00
Viikoittain
PartioPantterit
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 18:00-19:30
Viikoittain
Aavikkoketut
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 17:00-18:30
Viikoittain
Pinkit Hattaramammutit
Seikkailijat (10-11 v)
Ke
klo 18.30-20:00
Viikoittain
Pinkit PrinsessaBarbit
Samoajat (15-17 v)
Ma
klo 18.30-20.00
Viikoittain
Triplajuustot
Samoajat (15-17 v)
To
klo 19.30-21.00
Viikoittain
Vesihiihtäjät
ig: @vesihiihtajat
Samoajat (15-17 v)
Ti
klo 18.30-20.00
Viikoittain

Tikkurilan Siniset ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Maagiset ninjat
Tarpojat (12-14 v)
Ma
klo 18.00-19.30
Viikoittain
Partiomursut
Tarpojat (12-14 v)
Ke
klo 17.30-19.00
Viikoittain
Intiaiset
Seikkailijat (10-11 v)
To
klo 17.00-18.30
Viikoittain
Pinkit Eräporkkanat
Seikkailijat (10-11 v)
Ma
klo 17.00-18.30
Viikoittain

Timanttipartio ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Eräketut
Tarpojat (12-14 v)
Ke
klo 18.00-19.30
Viikoittain
Karhut
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 18.00-19.00
Viikoittain
Pöllöt
Sudenpennut (7-9 v)
To
klo 18.00-19.00
Viikoittain
Kotkat
Seikkailijat (10-11 v)
Ke
klo 18-19.30
Viikoittain
Timantti-Tikat
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 18-19.30
Viikoittain
Perhepartio Siilit
Aikuiset
Ke
klo 17:30-19:00
Joka toinen viikko

Vantaan Metsänkävijät ry

Yhteislippukunta

Jäsenhakemus »

Ryhmän nimi Ikäryhmät Kokoontumisajat
Ahma
Tarpojat (12-14 v)
To
klo 17:00-18:00
Viikoittain
Hirvi
Tarpojat (12-14 v)
Ti
klo 17.00-18.00
Viikoittain
Kettu
Tarpojat (12-14 v)
Ma
klo 18.00-19.00
Viikoittain
Puuma
Tarpojat (12-14 v)
Ti
klo 19.00-20.00
Viikoittain
Susi
Tarpojat (12-14 v)
Ke
klo 19.00-20.00
Viikoittain
Punainen
Johtajat 2018-19: - Johanna Vartiainen - Maari Saarikoski - Timo Valkama - Tuomas Nylund - Lauri Karhu - Theo Hoeppener
Sudenpennut (7-9 v)
Ti
klo 18.00-19.15
Viikoittain
Ruskea
Ruskea 2018-19: - Riku Tiusanen - Saija Vahala - Taru Airissalo - Kirsi Köykkä
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 18.30-20.00
Viikoittain
Sininen
Sininen 2018-19: - Johannes Päiväläinen - Siiri Päiväläinen - Lotta Valtiala
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 18.00-19.30
Viikoittain
Vihreä
Vihreä 2018-19: - Anna Järvinen - Tuukka Lampinen - Topi Länsilahti - Herkko Valkama - Simo Laitinen - Tomas Wallenius
Sudenpennut (7-9 v)
Ma
klo 18.00-19.15
Viikoittain
Joutsen
Seikkailijat (10-11 v)
Ma
klo 18.45-20.15
Viikoittain
Metso
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 18.45-20.15
Viikoittain
Riekko
Seikkailijat (10-11 v)
Ma
klo 18.30-20.00
Viikoittain
Ukkometso
Seikkailijat (10-11 v)
Ti
klo 18.45-20.15
Viikoittain